Coaching jest niezwykle popularnym i wręcz modnym pojęciem w ostatnich czasach. Czy wiesz, czym dokładnie zajmuje się coach? Jaka jest różnica pomiędzy coachem a psychologiem czy też psychoterapeutą? W książce „Bądź swoim własnym coachem” Eliza Zielińska niezwykle szczegółowo przedstawia ten zawód. A zatem, dzisiaj zapraszam Cię do mentalnego świata coachingu.
KIM JEST AUTORKA?
Eliza Zielińska jest psychologiem, pracującym jako coach rozwoju osobistego oraz biznesowego. Od kilkunastu lat kieruje zespołem osób, co daje jej możliwość połączenia psychologii z biznesem.
Swoje doświadczenia w pracy coachingowej spisała w dość obszernej książce zatytułowanej „Bądź swoim własnym coachem”, która zupełnie niedawno trafiła na rynek wydawniczy.
BĄDŹ SWOIM WŁASNYM COACHEM
Skoro już coś niecoś wiesz o autorce książki, nadszedł czas na opowieść o samej pozycji „Bądź swoim własnym coachem”.
O czym jest ta książka? To niezmiernie rozległe opracowanie przybliżające na czym tak w zasadzie polega praca coacha oraz sam proces coachingowy w ujęciu holistycznym. Nie sposób szczegółowo przedstawić poruszanych zagadnień.
Przede wszystkim autorka rozróżnia dwa pojęcia, a mianowicie coaching i psychoterapię, która dla wielu z nas wciąż jest wstydliwym tematem w naszej kulturze. Otóż coaching, będący sztuką zadawania pytań, polega na pracy w obszarze teraźniejszości oraz przyszłości, której dotyczy realizacja określonego celu. Psychoterapia natomiast jest zwrócona do przeszłości klienta.
Czego dowiesz się z książki „Bądź swoim własnym coachem”? Eliza Zielińska w niezwykle szczegółowo opisuje sam proces. W książce dowiadujemy się, między innymi, jakie są najważniejsze wytyczne relacji coachingowej, znaczenie oddychania, na czym polega przyjmowanie postaw obronnych. Omawiany jest również wpływ relacji z opiekunem z dzieciństwa na relacje w dorosłym życiu, czy też wpływ środowiska, z którego pochodzimy. Czy wiesz, jakie role społeczne przejmujemy, jaki ma wpływ na dorosłe życie nieobecność rodzica w dzieciństwie, jak regulować emocje? Autorka, zmieniając imiona swoich klientów, pokazuje, jak przebiegają sesje coachingowe. Nie brakuje tu również przedstawienia najczęściej poruszanych tematów w czasie takich spotkań. Należą do nich: egoizm a bycie sobą, poczucie bezpieczeństwa, asertywność, wrażliwość, kontrola, krytyka, ocenianie, poczucie winy, perfekcjonizm oraz wiele innych.
INTRYGUJĄCE TEMATY
Pozwól, że pokażę Ci dosłownie w kilku słowach to, co najbardziej do mnie trafiło z tej książki.
Po pierwsze, poczucie bezpieczeństwa jest naszą podstawą, by móc się rozwijać.
Po drugie, kiedy używamy wyrazu „człowiek” chcąc mówić o sobie, to po prostu oddalamy się od uczuć i nie utożsamiamy się z samym sobą.
A po trzecie, Eliza Zielińska omawia bliski mi temat przekonań. Czym one są? Przekonania to nic innego, jak wewnętrzny system opinii i wartości każdego z nas, który opiera się na naszych doświadczeniach oraz na powszechnie uznawanych teorii i wierzeń przez środowisko, w którym żyjemy. Na nasze przekonania składają się często opinie osób z naszych rodzin oraz z bliskiego otoczenia. Przekonania są wdrukowane głęboko w podświadomości. Mają one niezmiernie ogromny wpływ na nasze życie, z którego często nie zdajemy sobie nawet sprawy.
Zainteresowały Cię powyższe tematy? Jeśli tak, to gorąco polecam Ci książkę „Bądź swoim własnym coachem”.
NA ZAKOŃCZENIE SŁÓW KILKA
Uważam, że Eliza Zielińska podarowała nam niezwykły prezent w postaci książki „Bądź swoim własnym coachem”. Na ponad 600 stronach przystępnym, zrozumiałym językiem, przedstawiła szczegółowo, na czym dokładnie polega sam proces coachingowy i jakie są obszary jego zastosowania.
Przyznam się, że książkę wręcz pochłonęłam. Nie wszystkie poruszane tematy mnie interesują, ale są tak ciekawie przedstawione, że z przyjemnością zdobyłam nową wiedzę.
Jeśli zatem interesuje Cię psychologia człowieka, czy też tak modny ostatnio coaching, polecam gorąco książkę Elizy Zielińskiej „Bądź swoim własnym coachem”.
Na zakończenie jeszcze wspomnę, że książka „Bądź swoim własnym coachem”, podobnie zresztą jak „Jak nie wciskać?” trafiła w me ręce za sprawą Stowarzyszenia Sztukater.