Cykl Żywiciel składa się z trzech niedużych książek, a są to mianowicie: „Żywiciel”, „Podróż Parvany” oraz „Shauzia”. Autorka Deborah Ellis, kanadyjska pisarka i działaczka na rzecz pokoju, a także laureatka wielu nagród literackich, postanowiła przekazywać dochody z niniejszej trylogii na pomoc mieszkańcom terenów objętych kryzysem.
Przejdźmy zatem do trylogii ;-).
ŻYWICIEL
Bohaterką książki jest Parvana, czyli jedenastoletnia mieszkanka Afganistanu. Kabul został już przejęty przez talibów. Szkoły zostały zamknięte. Kobiety również zostały zamknięte, ale w domach, gdyż talibowie wprowadzili zakaz wychodzenia z domu dla przedstawicielek płci pięknej bez burek oraz męskiego towarzystwa. Dodatkowo, bombardowanie miasta spowodowało, że sześcioosobowa rodzina Parvany zmuszona została do opuszczenia domu i zamieszkania w jednym pokoju.
W to i tak już bardzo trudne życie rodziny wdziera się kolejna tragedia. A mianowicie ojciec dziewczynki zostaje aresztowany. Nie mając innego wyjścia z tej sytuacji, Parvana, przebrana za chłopca, zaczyna pracować by utrzymać całą rodzinę. Na ulicy spotyka swoją koleżankę Shauzię, również zmuszoną do zarabiania pieniędzy…
Jednocześnie dziewczynka często wspomina szkołę. Niestety musi przedwcześnie dorosnąć…
PODRÓŻ PARVANY
W tej książce poznajemy dalsze losy Parvany. A mianowicie dziewczynka wyrusza w podróż w poszukiwaniu matki i swojego rodzeństwa. Nieustająco przebrana za chłopca przemierza kraj, w którym dalej trwa wojna i spadają bomby…
Na swojej drodze napotyka malutkie dziecko, spotyka też chłopca bez nogi oraz dziewięcioletnią dziewczynkę. Dzieci wędrują dalej razem, wierząc, że w grupce przetrwają trudne czasy. Podczas podróży Parvana często pisze listy do Shauzi. Nieustająco też wierzy, że kiedyś się spotkają.
Jak przebiega podróż dzieci? Co ich spotka po drodze? Czy dotrą do jakiegokolwiek celu? O tym poczytajcie już sami ;-).
SHAUZIA
Ostatnia część cyklu Żywiciel jest poświęcona przyjaciółce Parvany. Shauzia, przymuszana przez rodzinę nie tylko do pracy, ale również do małżeństwa, ucieka z Kabulu. Przez jakiś czas żyje z pasterzami w górach, a następnie trafia do obozu dla uchodźców w Pakistanie. Od wczesnego dzieciństwa marzy jednak o wyjeździe do Francji. Pewnego dnia ucieka z obozu do miasta Peszawar by rozpocząć samodzielne życie.
Jak wygląda życie nastolatki w niebezpiecznym mieście? Zapraszam do lektury!
PODSUMOWANIE
Cykl Żywiciel jest adresowany przede wszystkim do młodzieży. Jednak moim zdaniem naprawdę warto po niego sięgnąć będąc dorosłym i poczytać o niesamowitej odwadze dzieci, które pomimo wszystko, nie przestają marzyć…
Te niewielkie książeczki są polecane przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla czyli Malalę Yousafzai. Mi książki poleciła koleżanka, po wpisie o „Drzewie migdałowym”, tj. o książce opisującej życie Palestyńczyka w kraju w stanie wojny.
Dziękuję za polecenie Żywiciela i teraz Wam również gorąco go polecam!