„Białe róże z Petersburga” to kolejna już powieść, po niesamowitych książkach takich jak „Podróż do Carcassonne”, „Cenie nieśmiertelności” czy też „Królowej Saby”, którą otrzymałam od Stowarzyszenia Sztukater.
A zatem „Białe róże z Petersburga” jest najnowszą powieścią autorstwa Joanny Jax, wydaną przez Wydawnictwo Videograf. Sama autorka, właściwie Joanna Jakubczak, jak można znaleźć w Internecie, jest olsztynianką specjalizującą się w powieściach historycznych. Pani Joanna jest również laureatką literackiej nagrody Warmii i Mazur, czyli Wawrzyna. Poza pisaniem, pasjonuje się również malowaniem na szkle.
W literackim dorobku Joanny Jax znajdziemy dość pokaźną liczbę opublikowanych książek. Mamy tu bowiem kilka cykli powieściowych, takich jak Dziedzictwo von Becków, Długa droga do domu, Zanim nadejdzie jutro czy też Prawdę zapisaną w popiołach. Każdy z tych cyklów składa się z kilku powieści.
Zajmijmy się zatem najnowszą książką autorki, czyli powieścią „Białe róże z Petersburga”.
TŁO HISTORYCZNE
Powieść osadzona jest na początku XX wieku w rosyjskim Petersburgu, od roku 1905 aż do roku 1919. Jest to okres wielkich zmian w dotychczas carskiej Rosji, rządzonej przez arystokrację. Stopniowo do głosu dochodzi biedniejsza klasa społeczna. Początkowo, w buncie robotniczym, car Mikołaj II odmawia właścicielom fabryk pomocy, proponując tym samym rozwiązania siłowe… Na ulicach Petersburga wybuchają zamieszki, które stopniowo zwiększają swój zasięg aż je trudno zatrzymać… W konsekwencji prowadzi to do dwóch wielkich rosyjskich rewolucji, a mianowicie do Rewolucji Lutowej oraz Październikowej. Konsekwencją Rewolucji Lutowej była abdykacja cara Mikołaja II. Natomiast Rewolucja Październikowa doprowadziła do przejęcia władzy przez bolszewików oraz zagrabienia i zniszczenia wielu majątków należących do arystokracji. Joanna Jax, w powieści „Białe róże z Petersburga” niezwykle obrazowo i szczegółowo przedstawia historię rosyjskich zmian.
„BIAŁE RÓŻE Z PETERSBURGA”
Sama powieść „Białe róże z Petersburga” przedstawia mianowicie historię wielkiej miłości. Poznajemy bowiem Lenę i Aleksandra. Młody mężczyzna pochodzi z bogatej arystokratycznej rodziny, natomiast dziewczyna jest córką lekarza, wywodzącego się klasy społecznej niewiele wyższej od najbiedniejszych ludzi. Tak więc obydwoje pochodzą zupełnie z odmiennych światów.
Jednak los zetknął ich ze sobą w 1912 roku, kiedy to, po zabójstwie ojca Fiodora, Aleksander przygotowuje obławę na mordercę, a mianowicie na niejakiego Iwana Dragonowa. Iwan, pochodzenia chłopskiego, po raz pierwszy zetknął się z Aleksandrem w dzieciństwie, w wiejskim majątku arystokracji, gdzie rodzina spędzała letnie miesiące. Niestety, mama Aleksandra, dbając o stosowne konwenanse i stosując się do reguł obowiązujących w kręgach arystokratycznych, kategorycznie zabrania swojemu dziecku bawić się z dziećmi ludu… Młody Iwan, wierzący w idee bolszewizmu przyjeżdża zatem do Petersburga, gdzie przemawia na wiecach. Podczas próby zatrzymania Iwana, znanego również pod pseudonimem Kamieński, poznaje Lenę i Miszę, czyli brata dziewczyny. Pomimo, iż Lenka była obecna na wiecu, jednak zamiast ich zatrzymać, Aleksander im pomaga. Z miejsca zakochuje się w dziewczynie…
Jednakże życie młodzieńca zostało już szczegółowo zaplanowane przez jego rodzinę, oczywiście łącznie ze ślubem. Rodziny postanowiły bowiem połączyć go więzami małżeńskimi ze zubożałą arystokratką Anną. Jednocześnie przez cały czas Aleksander poszukuje Iwana, który, nie dość, że jest mordercą, to jeszcze zakochuje się w Lenie…
Jak potoczą się ich losy? Czy Aleksander i Lena będą mogli się jeszcze kiedyś spotkać? Czy Aleksander zdoła wymierzyć karę Iwanowi? Po odpowiedź na te pytania zapraszam do przeczytania powieści. Pamiętajmy tylko, iż tłem powieści „Białe róże z Petersburga” są przemiany w Carskiej Rosji z rewolucją październikową na czele. To oznacza wielkie zmiany w kraju, które pociągają za sobą również zmiany w życiu poszczególnych ludzi.
PODSUMOWANIE
„Białe róże z Petersburga” to niesamowita książka. Napisana z rozmachem, bardzo przystępnym językiem w taki sposób, iż ciężko jest przerwać czytanie. Jest to zdecydowanie powieść historyczna, dla której warto zarwać noc. Sama historia Aleksandra i Leny jest bardzo wciągająca. Czy zwycięży miłość czy obowiązujące konwenanse społeczne? Który z tych dwóch czynników jest silniejszy? Przeczytajcie koniecznie „Białe róże z Petersburga”.